چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر)

در این مقاله می خواهیم در این مورد صحبت کنیم که چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر) اگر شخصی را پیدا کرده‌اید که علم، اخلاق، رفتار، اعتقادها، باورها و درآمد او از شما بیشتر باشد و دوست داشته باشید که با این شخص ارتباط داشته باشید چون می ­دانید که هم‌نشینی با این شخص برایتان مفید هست و شما را در زندگی رشد می ­دهد، ادامه این مقاله را بخوانید.

چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر)

داستان فرقه کریشنا

چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر)
چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر)

در فرودگاه­ها و ایستگاه­ های قطار، گروهی از شاگردان فرقه کریشنا که ردای بلند زعفرانی رنگ داشته‌اند به هر مسافری که می­ رسیدند یک شاخه گل کوچک می­دادند و افراد برای اینکه شخص بی‌ادبی به نظر نرسند هدیه را دریافت می­ کردند و اگر هم گل را دریافت نمی­ کرد، آن شاگرد کریشنا می­ گفت هدیه هست و پولی نیست و نهایتاً گل را می­ گرفتند.

وقتی که فرد گل را می ­گرفت آن را در یک سطل آشغال می­ انداخت و وقتی داخل سطل آشغال را نگاه می­ کرد می دید که شاخه گل­ هایی هم از قبل انداخته شده و وقتی که چند متر از آن سطل آشغال فاصله می­ گرفتند یکی از شاگردان  فرقه کریشنا با آن ردای بلند زعفرانی رنگ به آن فرد نزدیک می­شد و درخواست کمک مالی می­ کرد و جالب اینجا بود که تقریباً همه این افراد به کریشنا کمک مالی می­ کردند. چرا؟

چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر)

چرا این افراد این کار را انجام می دهند؟

افراد به این دلیل کمک کردند که یک لطفی قبلاً به آنها شده است یعنی یک شاخه گل را از آن کریشنا دریافت کردند و میل به ادای دین (عذاب وجدان، جبران محبت) در انسان باعث شد که به این درخواست کمک، جواب مثبت دهد.

این میل به ادای دین در انسان تقریباً از هزاران سال پیش به وجود آمده است به این صورت که وقتی که یک نفر یک شکار خوبی انجام می­ داد و چون آن شکار بزرگ بود و نمی ­توانست تمام آن شکار را بخورد و به قول معروف در آن زمان یخچالی نبود که بتوان شکار را در آن گذاشت پس ناچار آن شکار را با دیگر انسان­ ها می­ داد و در روزهایی که شکاری نمی­ توانست انجام دهد آن شخصی که شکار می­ کرد، لطف او را جبران می ­کرد و باقیمانده غذا را به آن انسان می­ داد یعنی میل به ادای دین.

چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر)
چطور با افراد مهم ارتباط ایجاد کنیم؟(ارتباط موثر)

دعوت به شام

احتمالاً برایتان پیش آمده که از شخصی که در فامیل یا اقوام دور یا همکار یا شخصی که رابطه خیلی کمی داشته­ اید که دوست نداشته باشید با او ارتباط زیادی ایجاد کنید به دلیل اینکه مثلاً اخلاق و رفتار و جایگاه اجتماعی و چیزهای دیگه ­ای که برای هر کدام از ما مهم است نخواسته باشید با او ارتباط ایجاد کنید و شما را به شام یا ناهار دعوت کرده باشد و شما دعوتش را پذیرفته باشید و این میل به ادای دین باعث شده که شما هم آن فرد را به ناچار به شام دعوت کنید و مجبور باشید ساعت­ هایی را به اجبار او را تحمل کنید و همین روند بازهم تکرار شده است و آن فرد دفعه بعد شما را به ناهار دعوت می­ کند و این باعث می شود که ارتباط موثر را ایجاد کنیم و ارتباط شما بیشتر و بیشتر شود.

خوب این داستان­ ها چه به درد ما می­ خورد و چطور می­ تواند در ارتباطات به کار ما آید.

وقتی با شخصی که می­ خواهیم ارتباط موثر و بلند مدتی را ایجاد کنیم، می­ توانیم آن را به شام دعوت کنیم یا کاری را برایش انجام دهید یا هدیه ­ای به او بدهیم. با این کار طرف مقابل برای ادای دین می ­خواهد لطف مار را جبران کند و این یعنی ملاقات بیشتر، ارتباطات بیشتر و دوستی­ های مستحکم ­تر.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *