چطور تخفیف ندهیم؟

چطور تخفیف ندهیم؟

احتمالا به عنوان فروشنده برایتان پیش آمده باشد که از دست مشتری هایی که هر روز از شما درخواست تخفیف می کنند کلافه شده باشید و در حالی که بهترین قیمت ها را پیشنهاد می دهید ولی باز هم مشتری از شما درخواست تخفیف می کند و شما مجبور شده اید که تخفیف بدهید. در این مقاله می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چطور تخفیف ندهیم؟ یا تا جایی که امکانش باشد جلوی ضرر تخفیف دادن را بگیریم.

شاید بعضی از فروشندگان تصور کنند که تخفیف دادن خوب هست و فروش را افزایش می دهد، خوب اول لازم هست که معایب تخفیف دادن را برایتان توضیح دهم.

معایب تخفیف دادن

معتاد شدن مشتری:

وقتی فروشنده به مشتری تخفیف می دهد، مشتری توقع دارد در خریدهای بعدی هم به او تخفیف دهند که در این صورت مشتری به تخفیف گرفتن عادت می کند.

حس بد به فروشنده:

تصور بیشتر فروشنده ­ها این هست که وقتی به مشتری تخفیف می دهند، مشتری باید خوشحال شود و از بابت تخفیف دادن باید قدردان باشد و حس خوبی را به نسبت به فروشنده داشته باشد.

ولی در واقعیت اینطور نیست، چرا که مشتری در ذهن خود تصور می کند قیمت این محصول یا خدمات اصلا این قیمت نبوده و فروشنده به صورت عمد قیمت را کمی بالا می دهد و بعد برای اینکه ما را ترغیب کند که از آنها بخریم به ما تخفیف می دهد و خوب شد که من ازش تخفیف گرفتم چرا که اگر تخفیف نمی گرفتم سرم کلاه می رفت چون قیمت واقعی آن این نبود و فروشنده از عمد قیمت فروش را کمی بالاتر می گوید و بعد تخفیف می دهد که در واقع اصلا تخفیفی هم به من نداده است.

کاهش درآمد:

فرض کنید به مشتریان خود به طور متوسط ۵ درصد تخفیف می دهید که احتمال دارد به یک مشتری ۱۰ درصد تخفیف دهید یا به یک مشتری هم اصلا تخفیف ندهید و ما فرض می کنیم به طور متوسط ۵ درصد به مشتری تخفیف می دهید.

خوب به نظر شما اگر ۵ درصد به مشتری تخفیف دهید چند درصد باعث کاهش درآمد می شود؟

در نگاه بیشتر فروشنده ها اینطور به نظر می رسد که وقتی ۵ درصد تخفیف می دهند پس در نتیجه ۵ درصد هم از درآمدش کم می شود. ولی در واقعیت اینطور نیست.

با یک نمونه مثال خدمت شما توضیح می دهم:

فرض کنید که شخصی مثلا ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان کالایی را خرید ه است و با ۳۰ درصد سود به قیمت ۱۳٫۰۰۰٫۰۰۰ بفروشد و کل فروش در یک ماه ۱۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان باشد و درآمد ناخالص در ماه می شود ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان که وقتی ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان هزینه اجاره و … را از آن کسر می کند ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان درآمد برایش باقی می ماند و حالا فرض کنید که از ۱۳٫۰۰۰٫۰۰۰ بخواهد ۵ درصد به مشتری تخفیف دهد. خوب کل تخفیف می شود ۶۵۰٫۰۰۰ تومان که اگر نسبت بگیریم به ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ درآمد ، چیزی حدود بیش از ۳۰ درصد از درآمد می شود.

به طور خلاصه وقتی ۵ درصد تخفیف به مشتری می دهید چیزی حدود ۳۰ درصد از درآمد شما کم می شود.

حال با دانستن این مواردی که برایتان توضیح دادم شما باید تصمیم بگیرید که آیا تخفیف دادن برای کسب وکارتان خوب هست یا نه؟

حالا اگر تصمیم گرفته اید دیگر تخفیف ندهید در این مقاله یک راه حل را به شما پیشنهاد می دهم.

وقتی مشتری از شما درخواست تخفیف می کند، ارزش مبلغ تخفیفی که درخواست می کند را متوجه نمی شود و نمی داند که چقدر این مبلغ تخفیف خیلی برای شما بالا می باشد.

این جمله ای است که اغلب فروشنده ها به مشتری می گویند: آقا این کالا مگر چقدر سود داره که من بخواهم به شما این مبلغ رو تخفیف بدهم!

که در بیشتر موارد مشتری حرف فروشنده را قبول نمی کند و فکر می کند که خیلی خیلی سود می کند.

 خوب حالا چطور تخفیف ندهیم؟

در مقابل چیزی که مشتری از شما (تخفیف خواستن) می خواهد شما هم متقابلا چیزی از مشتری بخواهید:

در مواقعی که مشتری از شما درخواست تخفیف می کند می توانید این ۳ پیشنهاد را به مشتری بدهید تا از یک طرف جلوی تخفیف را بگیرید و از طرف دیگر اگر مشتری از شما تخفیف گرفت بتوانید از طریق فروش بیشتر جبران تخفیف را کرده باشید.

مبلغ خرید:

وقتی مشتری از شما درخواست تخفیف می کند می توانید به او بگویید که اگر مبلغ خرید شما به طور مثال از ۱۰۰ هزار تومان بیشتر شود من می توانم مثلا ۵ درصد به شما تخفیف دهم.

شما می توانید با توجه به نوع کسب وکارتان مبلغ خرید را تغییر دهید یعنی اگر کالاهای شما هر کدام آن یک میلیون تومان هست می توانید بگویید اگر از ۲ میلیون تومان بیشتر شود می توانم ۵ درصد به شما تخفیف دهم که این حداقل مبلغ بستگی به نوع کسب و کار شما دارد.

تعداد خرید:

می توانید به مشتری بگویید که اگر از این مدل محصول ۲ تا یا ۳ تا یا چند تا بخری می توانم به شما فلان درصد یا مبلغ تخفیف را بدهم.

دفعات خرید:

به مشتری خود بگویید که اگر در ماه یا سال بتوانید ۲ یا چند بار خرید کنید می توانم به شما فلان مبلغ یا درصد را تخفیف بدهم یا می توانید بگوید نهایتا در خرید بعدی به شما تخفیف می دهم.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *