هدف گذاری فروش

هدف گذاری فروش

هدف چیست

هدف، خواسته واضح، دقیق و روشن می باشد و موقعیتی است که دوست دارید در آینده داشته باشید که ذهن شما را به صورت مداوم درگیر می کند و البته ار طریق تلاش، پشتکار و برنامه ریزی به دست می آید.

بر اساس تحقیقات انجام شده ۹۷ درصد مردم جهان چه در زندگی و چه در کسب و کار هدف ندارند. بیشتر مردم درگیر یکسری فعالیت ها و کارهایی هستند که در طول زندگی آن را انجام می دهند و اگر از آنها بپرسی که هدف شما از زندگی چیه، جوابی ندارند.

مراحل هدف گذاری فروش :

مکتوب کنید

اولین مرحله در هدف گذاری فروش چه در زمینه فروش و چه در زمینه زندگی شخصی ما باید این باشد که هدف های خود را به صورت مکتوب بنویسیم. بنابراین قبل از شروع مقاله از شما دوستان می خواهم که یک کاغذ و خودکار را آماده کنید تا با هم برای فروش خود یا تیم فروشتان هدف گذاری کنیم.

درآمد سالانه

در مرحله بعد هدف گذاری فروش ما باید در اول هر سال برای سال بعد یک درآمدی را برای خود به صورت هدف در نظر بگیریم که بهتر است درآمدی که برای سال بعد خودمان در نظر می گیریم حداقل ۳۰ تا ۶۰ درصد از بهترین درآمد سال های قبل شما باشد مثلا اگر درآمد سال قبل شما ۱۰۰ میلیون تومان ولی درآمد دوسال قبل شما بود ۱۲۰ میلیون تومان شما باید ۱۲۰ میلیون تومان را در نظر بگیرید و حداقل باید ۳۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از آن را برای درآمد سال بعد خودتان برای هدف در نظر بگیرید.

هدف فروش سالانه

برای اینکه متوجه شویم که برای رسیدن به این سطح درآمدی باید چقدر فروش داشته باشیم بهتر است این کار را براساس تجربیات سال گذشته یا نرخ مصوب دولت یا اتحادیه خودتان مشخص می کنید مثلا  ما فرض می کنیم ۲۰ درصد سود را برآورد می کنیم و برای به دست آوردن ۱۲۰ میلیون درآمد سالانه ما باید حدود ۶۰۰ میلیون سالانه بفروشیم.

هدف گذاری ماهانه، هفتگی، روزانه، ساعتی

به دلیل اینکه هدف ها باید قابل اندازه گیری باشد تا به صورت چراغی برای هدایت ما عمل کند تا متوجه شویم که آیا داریم به هدفمان نزدیک می شویم و اینکه کدام نقطه از مسیر هستیم، باید فروش سالانه خود را بر ۱۲ ماه سال تقسیم کنیم تا مبلغ فروش ماهانه ما به دست بیاید و همین طور فروش سالانه را بر تعداد هفته های سال که حدود ۵۲ هفته می باشد تقسیم می کنیم تا فروش هفتگه ای ما به دست بیاید و همین طور آن را به۳۶۵ روز تقسیم می کنیم تا فروش روزانه به دست بیاید و فروش روزانه را بر میزان ساعت کاری مفید مثلا ۸ ساعت تقسیم می کنیم تا فروش ساعتی ما به دست آید.

لیست اقدامات لازم

در این مرحله از هدف گذاری فروش باید کلیه فعالیت هایی که برای تحقق این اهداف فروش لازم است را لیست می کنیم به طور مثال برای به دست آوردن فروش روزانه برآورد می کنیم که باید با ۵۰ مشتری تماس تلفنی بگیریم و روزی ۱۰ تا قرار ملاقات کاری بزاریم و از این ۱۰ تا قرار ملاقات باید ۲ تا فروش داشته باشیم. که البته برای هر کسب و کاری متفاوت می باشد و تا حد ممکن باید برنامه کاری روزانه تان را دقیق و به ریز بنویسید.

کنترل

برای اینکه بدانیم که آیا داریم به هدفمان می رسیم یا نه باید چه کار کنیم؟

ما نمی توانیم با کنترل کردن فروش و درآمد خودم این اطمینان رو کسب کنیم که داریم به هدفمون می رسیم یا نه. راه کنترل برای رسیدن به هدف گذاری فروش این است که کنترل دقیقی بر فعالیت های هفتگی، روزانه و حتی ساعتی خودمان داشته باشیم. یعنی برنامه ها و فعالیت هایی که برای خودمون مشخص کردیم را چک کنیم و ببینیم آیا آنها را انجام داده ایم یا نه، مثلا برنامه ما این بود که هر روز مثلا با ۵۰ مشتری تماس بگیرم و چک کنم که آیا این ۵۰ تا تماس را انجام داده ام یا نه و همین طور تمام فعالیت ها و کارها رو چک کنم.

لیست علایق

لیستی از چیزهایی که دوست دارید از این درآمد به دست آمده بخرید را بنویسید مثلا ماشین، خانه، لب تاپ، دوچرخه برای فرزندتان، گردنبند طلا برای همسرتان و هر روز به این لیست نگاه کنید.

تایید و تلقین مثبت و تصویر سازی ذهنی در فروش

آیا تا به حال به گفتگوی درونی  خود که در طول روز دارید دقت کرده اید؟ چه حرف هایی در طول روز به خودتان می زنید؟ آیا کلمات و جملاتی که در طول روز به خودتان می گویید مثبت، انرژی بخش و انگیزه دهنده هستند یا منفی و ناامید کننده و …  احتمالا جنس این گفتگوی درونی برای بعضی افراد این طوری هست:

من نمی توانم، من از پسش بر نمیام، من ضعیف هستم، من فروشنده بدبختی هستم، من خسته هستم و…

راه حل آن این است که هر روز از کلمات و جملات مثبت و تصویر سازی ذهنی استفاده کنیم.

تایید و تلقین مثبت در فروش

به این صورت است که هر روز جملاتی مثبت و انرژی بخش را با خودمان تکرار کنیم مثلا: من می توانم، من بهترین فروشنده هستم، من این فروش یا درآمد را تا تاریخ فلان به دست می آورم، مشتری ها عاشق من هستند، من عاشق مشتری هام هستم و … و هر کدام از این جملات را روزی چند بار تگرار کنید، هر چی بیشتر بهتر.

تصویر سازی  هدفگذاری در فروش

چشم خودتان را ببندید و خودتان را در قالب و لباس بهترین فروشنده دنیا تصور کنید و ببیند که چه ظاهر مناسبی دارید و با مشتری یک ارتباط خوبی را برقرار می کنید و مشتری به گرمی از شما استقبال می کند و به شما لبخند می زند و شما کالا یا خدماتتان را برایش توضیح می دهید و مشتری به پیشنهاد شما جواب مثبت می دهد و چک را در وجه شما می نویسد و … هر چه جزئیات دقیق تر باشد بهتر می توان نتیجه گرفت. این کار را هر روز صبح و شب انجام دهید و حتی پیشنهاد می کنم قبل از اینکه با مشتری برای فروش ارتباط برقرار می کنید یک یا ذو دقیقه هم که شده این کار را انجام دهید تا با اعتماد به نفس و انگیزه و شور و اشتیاق بالایی با مشتری ارتباط برقرار کنید و بتوانید این احساسات خوب را به مشتری هم انتقال دهید.

امیدوارم از مقاله هدف گذاری فروش استفاده کافی را برده باشید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *