سخنرانی چیست؟

سخنرانی چیست؟

قبل از آنکه بگوییم سخنرانی چیست؟ به معنی کلمه سخنرانی می پردازیم. معنی کلمه سخنرانی می شود نطق کردن یا خطبه خواندن.

سخنرانی به انگلیسی می شود lecture

سخنرانی چیست؟

سخنرانی چیست؟

سخنرانی چیست؟

تعریف­ های مختلفی در مورد سخنرانی ارائه شده است که ما به یک مورد آن می ­پردازیم.

سخنرانی فن و هنری است که از راه ارائه دلیل و برانگیختن عواطف، بر مخاطبان و شنوندگان خود تاثیر می گذارد و آنان را به سوی موضوع و هدفی خاص راهنمایی و برای آن زمینه سازی می­کند .

در یک تعریف عامیانه از سخنرانی می توان گفت که سخنرانی عبارت است از فرایندی که در آن شخص پشت یک تریبون در برابر حضار قرار گرفته و متن یا یادداشتی را قرائت می کند و یا در مورد یک موضوع مشخص در حال صحبت است.

اگر دقت کرده باشید افراد در زندگی و هر کسب­ و­کاری، برای اینکه به موفقیت­ های بزرگ برسند باید بتوانند یک سخنران خوبی باشند، و به زبان ساده­ تر بتوانند در جمع صحبت کنند.

امروزه سخنرانی یکی از مهارت­ های اصلی موفقیت در زندگی و کسب­ و­کار می ­باشد.

نمونه ای از سخنران های موفق

سخنرانی چیست؟

افرادی که توانستند در این دنیا تغییرات بزرگی را در ذهن و قلب افراد جامعه بگذارند و به نوعی مسیر زندگی ملتی را تغییر بدهند مانند آبراهام لینکلن و ماهاتما گاندی، مارتین لوتر کینگ جونیور ، نلسون ماندلا و امام خمینی بعضی افراد هم مانند آدولف هیتلر مسیر زندگی افراد در مسیر نابودی پیش برد.

در واقع این نشانگر این موضوع است که مهارت سخنرانی مانند یک تیغ دو لبه می باشد که بستگی به نوع نگرش فرد سخنران دارد که چطور از آن استفاده کند.

در کسب و کار هم نمونه­ های موفقی همچون آنتونی رابینز ، استیو جابز که نمونه ­های خارجی هستند و در ایران احمد رضا نخجوانی (مدیر عامل شاتل) هستند که از این مهارت به خوبی استفاده کرده­اند.

این بود تعریفی کوتاه در مورد اینکه سخنرانی چیست؟

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *